آموزشگاه آرایشگری زنانه تهران

معرفی آموزشگاه های آرایشگری زنانه در تهران - آموزشگاه آرایشگری زنانه غرب تهران - آموزشگاه آرایشگری زنانه شرق تهران ادامه »

آموزشگاه آرایشگری زنانه کرج

آموزشگاه های آرایشگری زنانه در کرج - بهترین آموزشگاه آرایشگری زنانه در کرج ادامه »

آموزش آرایشگری زنانه تهران

کلاس آموزش آرایشگری زنانه در تهران ادامه »

آموزش آرایشگری زنانه کرج

آموزش آرایشگری زنانه در کرج ( بهترین آموزشگاه آرایشگری در کرج ) ادامه »

آموزش آرایشگری بانوان

معرفی بهترین مراکز آموزش آرایشگری بانوان در تهران با ارئه مدرک معتر از سازمان فنی و حرفه ای کشور ادامه »

 
آموزشگاه آرایشگری زنانه

در مورد مراقبت از پوست بیشتر بدانیم

در مورد مراقبت از پوست چه میدانید؟ skin care

چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

مراقبت از پوست چیست؟

مراقبت از پوست شامل طیفی از فعالیت ها می شود که انسجام پوست را حفظ می کنند، ظاهر آن را بهبود می بخشند و بیماری های پوستی را از بین می برند. این موارد شامل تغذیه، اجتناب از قرارگیری در معرض نور شدید خورشید و استفاده مناسب از نرم کننده ها می شوند. کارهایی که ظاهر پوست را بهبود می بخشد، عبارتند از: استفاده از مواد آرایشی، بوتاکس، لایه برداری، فیلترها، مسطح سازی مجدد با لیزر، پوست خراشی، پوست اندازی، رتینول درمانی. مراقبت از پوست در بسیاری از شرایط، نظیر خشکی یا رطوبت زیاد، و جلوگیری از التهاب و صدمات پوستی، یک فعالیت متداول روزانه است.

مراقبت از پوست، بخشی از درمان التیام زخم، پرتو درمانی و سایر درمان هاست.

کپی برداری از مطالب سایت به هر دلیلی اکیدا ممنوع میباشد و پیگیرد قانونی دارد

 

فهرست مطلب مراقبت از پوست

۱-زمینه،۲- نوزادان، ۳- ضد آفتاب، ۴- پیری، ۵- آکنه، ۶-زخم فشاری، ۷-شکاف دهان، ۸- التیام زخم، ۹- تغذیه، ۱۰-پرتو، ۱۱- EGFR  ۱۲-محصولات مرتبط  ، ۱۳- روش ها، ۱۴- منابع

 

مقدمه

مراقبت از پوست نقطه مشترک آرایشگری و پوست شناسی است؛ نوعی همپوشانی میان این دو حوزه وجود دارد.

قانون مصوبه غذا ، دارو و آرایش دولت فدرال آمریکا ، مواد آرایشی-بهداشتی را اینگونه توصیف می کند: محصولاتی که هدف آنها پاکسازی یا زیباسازی ( برای مثال، شامپو یا رژ لب) است. دسته ای مجزا نیز برای درمان استفاده می شوند یعنی با هدف تشخیص، درمان، التیام یا جلوگیری از بیماری یا تاثیرگذاری بر ساختار یا عملکرد بدن ( برای مثال ضد آفتاب ها و کرم های آکنه) تولید می گردند، با این حال، برخی محصولات، نظیر ضد آفتاب های مرطوب کننده و شامپوهای ضد شوره در هر دو دسته قرار می گیرند.

مراقبت از پوست با پوست شناسی فرق دارد، به طوریکه نیاز چندانی به متخصصان پزشکی و استفاده از مواد بیهوشی و کادر پرستاری مراقبت از زخم ندارد. مراقبت از پوست شامل تغییر رفتار فردی و شرایط کاری و محیطی می شود.

با این حال، پوست شناسی برخی جنبه های مراقبت از پوست را ( به ویژه در ایالات متحده و تاحدودی در بریتانیا) در خود جای می دهد.

 

مراقبت از پوست نوزادان

دستورالعمل های مراقبت از پوست نوزادان توسعه یافته اند. با این حال، متخصصان اطفال و پوست، هنوز در مورد بهترین روش های شستو به توافق نرسیده اند، چون شواهد مفید چندانی وجود ندارد. غوطه ورسازی در آب بهتر از شستوی تنها با آب است و استفاده از شوینده های مصنوعی یا پاک کننده های مایع ملایم نسبت به آب تنها، کارآمد تر است.

مراقبت از پوست نوزاد

 

ضد آفتاب برای محافظت پوست

حفاظت در برابر نور خورشید، یکی از جنبه های مهم مراقبت از پوست است. با اینکه نور خورشید با تامین ویتامین D بدن، بسیار مفید است، اما تماس حفاظت نشده با نور خورشید می تواند صدمات جبران ناپذیری به پوست وارد کند. پرتوی فرابنفش( UVA و UVB) موجود در نور خورشید می تواند به آفتاب سوختگی( در درجات متفاوت)، پیری زودرس و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست منتهی گردد. تماس با UV می تواند انسجام رنگ پوست را از بین ببرد و آن را خشک کند.

skincare مراقبت از پوست ضد آفتاب

این پرتو می تواند خاصیت الاستیسیته پوست را کاهش دهد و چین و چروک پوستی را به همراه آورد. ضد آفتاب می تواند از پوست در برابر صدمات نور خورشید حفاظت کند؛ حداقل ۲۰ دقیقه قبل از قرارگیری در معرض نور خورشید باید از ضد آفتاب استفاده کرد و هر ۴ ساعت آن را تمدید نمود. ضد آفتاب را باید به کلیه نواحی در معرض نور خورشید مالید و حداقل یک قاشق غذاخوری ضد آفتاب برای دست و صورت و پشت، کافی است. بسیاری از مرطوب کننده های رنگی ، کرم های زیرسازی و پرایمرها در لوازم آرایشگری زنانه ، حاوی مقداری SPF هستند.

انواع ضد آفتاب های پوست

ضد آفتاب به شکل کرم، ژل یا لوسیون دیده می شوند؛ عدد SPF ضد آفتاب ها نشان دهنده کارآیی آنها در حفاظت پوست علیه پرتوی خورشید است. ضد آفتاب های مختلف منطبق با انواع پوست در بازار موجود است؛ افرادی که پوست چرب دارند باید از ضد آفتاب های ضد جوش استفاده کنند، افرادی که پوست آنها خشک است باید ضد آفتاب هایی را انتخاب کنند که حاوی مواد مرطوب کننده هستند و افراد دارای پوست حساس باید از ضد آفتاب های فاقد عطر و کمترین میزان آلرژی زایی استفاده کنند، که البته باید قبل از استفاده، اندکی از آن را روی آرنج یا زیر گوش خود آزمایش کنند تا از عدم التهاب زایی آن اطمینان یابند.

 

پوست سالمندان

پیری پوست، با افزایش حساسیت همراه است. مشکلات پوستی نظیر خارش شدید، در سالمندان رایج است اما این مشکلات در اغلب موارد به درستی برطرف نمی شوند. مرور منابع مربوط به حفاظت از انسجام پوستی سالمندان، نشان می دهد که شواهد اندکی در این باره وجود دارد اما در مجموع  که پاکسازی پوست با شوینده های مصنوعی یا سورفکتانت های آمفوتریک نسبت به صابون و آب، کمتر پوست آنها را خشک می کند. مرطوب کننده هایی که رطوبت را جذب می کنند، برای کاهش خشکی پوست مفید هستند و با تقویت سد پوستی، آن را در برابر صدمات حفاظت می نمایند.

مراقبت از پوست سالمندان ، مراقبت از پوست سن 40 سال ، مراقبت از پوست در سن 30 سالگی

 

آکنه و پوست

بر اساس گزارش آکادمی پوست شناسی آمریکا، سالانه بین ۴۰ و ۵۰ میلیون آمریکایی به آکنه دچار می شوند. گرچه آکنه بیشتر در میان نوجوانان دیده می شود، اما ممکن است در هر سنی و با دلایل مختلف از قبیل وراثت، هورمون ها، عادت ماهیانه، غذا و استرس هیجانی، پدیدار گردد.

افرادی که به آکنه التهابی دچار هستند، باید لایه برداری آکنه را تحت نظر متخصص مراقبت های پوست انجام دهند چون رفتار غیر اصولی می تواند بیماری را بدتر کند. بعضی از کرم های ضد آکنه حاوی مواد خشک کننده نظیر بنزوئیل پراکسید هستند( با غلظت ۵/۲ الی ۱۰ درصد).

 

زخم فشاری

زخم های فشاری، صدمات پوستی و بافت های زیرین هستند که از فشار طولانی مدت به پوست منشا میگیرند. نمونه شناخته شده زخم فشاری، زخم بستر است.

شکاف

هنگام شستشوی شکاف باید از آب شیر گرم و حوله خشک استفاده کرد. حوله را به آرامی روی محل بکشید. بعد از اینکار، دست های خود را بشویید.

التیام زخم

التیام زخم، فرآیندی پیچیده و حساس است که طی آن، پوست بعد از آسیب، خود را ترمیم می کند. اگر این فرآیند با وقفه باشد، زخم مزمن غیر التیام یابنده پدید می آید.

تغذیه

انجمن سال ۲۰۰۱ امریکا برای مراقبت پوست مبتنی بر تغذیه: تاثیرات ریزمغذی ها و اسیدهای چرب بر سلامت.

 

تابش پرتو

تابش پرتو، واکنش هایی را در ناحیه تحت درمان القا می کند، به ویژه در ناحیه زیر بغل سر و گردن، فاصله آلت تناسلی و مقعد و چین های پوستی. معمولا در چنین مواردی از محصولات مرطوب کننده، ضد التهاب، ضد میکروب و التیام دهنده زخم استفاده می شود، اما تاکنون هیچ روش مطلوب با محصول شخصی به عنوان بهترین راه حل معرفی نشده است. مرحم های سیلیکونی نرم، به عنوان مانع در برابر اصطکاک ایفای نقش می کنند. در سرطان سینه، کرم کالندولا می تواند شدت تاثیرات پرتو بر ضد لک های سیاه را کاهش دهد. استفاده از دئودورانت بعد از تکمیل پرتودرمانی، با بحث هایی همراه بوده است، اما در حال حاضر توصیه می شود.

EGFR

مهارکننده های گیرنده فاکتور رشد پوستی( EGFR)، در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها، معمولا مشکلات پوستی و ناخن از جمله کهیر، خشکی پوست و چین های بافتی اطراف ناخن ایجاد می کنند. مرطوب کردن با روغن های نرم کننده در دفعات زیاد، اجتناب از کرم های برپایه آب و خیس شونده در آب( گرچه در بعضی شرایط، سرکه سفید یا پتاسیم پر منگنات می تواند مفید باشد)، اجتناب از مواجهه با نور خورشید، و جایگزین های صابونی که پوست را کمتر خشک می کنند و نیز شامپوهایی که خطر التهاب فولیکول مو را کم می کنند، توصیه می شود. معیارهای درمانی با داروی آنتی بویتیک موضعی می تواند مفید باشد.

محصولات مرتبط

مواد آرایشی-بهداشتی، استعمال خارجی دارند، محصولات ترکیبی هستند که ترکیبات فعال زیستی و آرایشی را همزمان در خود جای داده اند. محصولاتی که مزیت های مشابهی دارند اما مصرف خوراکی دارند، محصولات بهداشتی-خوراکی نامیده می شوند. با استناد به سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا( FDA)، هیچ دسته بندی تحت عنوان مواد بهداشتی خوراکی وجود ندارد. محصولی که هم دارو باشد، هم ماده آرایشی، معنایی ندارد. FDA، برای تایید داروها، ارزیابی زیادی انجام می دهد. مواد آرایشی-بهداشتی و محصولات وابسته، قبل از ورود به بازار توسط FDA تایید می گردند.

سازمان غذا و دارو FDA

روش های مراقبت از پوست شامل چیست؟

روشهای مراقبت از پوست شامل استفاده از بوتولینوم، لایه برداری، فیلر، لیزر درمانی در بازیابی سطح پوست، موزدایی، پیسی، از بین بردن رنگ تتو، فوتودینامیک درمانی، میکرودرم ابریژن ، پوست اندازی، رتینول درمانی می شود.

آموزشگاه آرایشگری زنانه

2 دیدگاه درباره در مورد مراقبت از پوست بیشتر بدانیم

  1. فریبا از تهران گفت:

    سوال:سلام خسته نباشید من یبار دیگه هم پرسیدم جواب موندادین من خط اخم وخط خنده دارم چیکارکنم بنظرتون؟ بوتاکس خوبه یاطب سوزنی؟

    ودفعه پیش عکس دست خواهرموفرستادم گفتین میپرسین ازدکتر بعد بهم میگین ولی نگفتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.